وبلاگ جاواهاستینگ

هاست یا سرور مجازی، مساله این است؟

هاست یا سرور مجازی، مساله این است؟

هاستینگ چیست؟

سوال نخست این هست که اصلا هاستینگ به چه معنی است؟ خب پاسخ ساده است، هاستینگ یک روش مرسوم در دنیای اطلاعات برای اجازه بخشی از فضای وب برای نشر اطلاعات می باشد.

تصور کنید که می خواهید آپارتمانی را اجاره دهید، و می خواهید بخشهایی مانند آشپزخانه، حمام و دست‌شویی را مشترک کنید(منظور همان هتل آپارتمان) با این وصف افرادی که در هتل آپارتمان ساکن می شوند بخشهایی مانند اتاق های شخصی را برای خود دارند اما از آشپزخانه می بایست به شکل مشترک با دیگر افراد ساکن در هتل آپارتمان استفاده  کنند.

ایده هاستینگ نیز چیزی شبیه به این موضوع می باشد.

شما یک فضای در بستر اینترنت را برای مدتی معین(مثلا یک سال) اجاره می کنید که البته بخشی از این فضا کاملا خصوصی و در اختیار شما می باشد اما منابعی مانند پردازنده ها، حافظه رم، پهنای باند و ... دیگر زیرساخت های سرورها مابین شما و دیگر اجاره کنندگان مشترک می باشد.

البته که خب شاید سوال پیش بیاید که این میزان اشتراک به چه شکل مشخص می شود که باید در جواب گفت که متاسفانه اصلا متر و ملاک خاصی تعریف نشده است و هر فروشنده برای این موضوع قواعد خاص خودش را دارد(که معمولا سود خود را بیشتر در نظر دارد تا مشتری!)

چرا هاستینگ را انتخاب می کنید؟

 • * ) شما می خواهید یک سایت شخصی و یا وبلاگ داشته باشید.
 • * ) می خواهید برای شرکت کوچک خود یک وب سایت معمولی داشته باشید.
 • * ) بودجه کمی دارید.
 • * ) اطلاعی از دانش توسعه وب ندارد.

فایده‌ها:

 • * ) راه حل های هاستینگ بسیار ساده و برای تازه کارها عالی است.
 • * ) یک نصب استاندارد و مشخص ارائه می کند.
 • * ) تجربه فنی کمی لازم دارد.
 • * ) بسیار کم هزینه هست.

نواقص:

 • * ) معمولا پهنای باند و فضای ذخیره سازی کمتری نسبت به سرور مجازی دارد.
 • * ) در زمان افزایش ترافیک رخداد خطا محتمل هست.
 • * ) دسترسی به بک‌اند شما محدود می باشد.
 • * ) هرگز دسترسی root  نخواهید داشت.

 

 

سرور مجازی چیست؟

زمانی که از یک سرور فیزیکی بخشی از منابع را به شکل کامل و قطعی به شما اجاره دهند، در این حالت سرور مجازی خواهید داشت. سرور مجازی در حقیقت یک سرور اختصاصی با منابع کاملا مشخص شده در زمان خرید می باشد که فروشنده این منابع را تا پایان دوره اشتراک صرفا در اختیار شما می گذارد.

تفاوت سرور مجازی با سرور فیزیکی در چیست؟ در مدل سرور مجازی فروشنده و اجاره دهنده سرویس در حقیقت خود یک سرور فیزیکی را در محل دیتاسنتر اجاره و یا خریداری کرده و آن را به بخشهای مختلف تفکیک کرده است و این بخش های تفکیک شده را اجاره می دهد.

اگر بخواهیم با مدل اجاره آپارتمان نشینی مقایسه اش کنیم! در این مدل وضع بهتر شده و صاحب هتل یک سوییت کامل را به شما اجاره می دهد و تمامی اجزا مورد نیاز مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و اتاق ها را به شکل خصوصی در اختیار مشتری قرار می دهد. البته که خب باز سوال پیش می آید که در نهایت در یک آپارتمان راه رو ها و پله ها باز مشترک هستند، که باید گفت بله. در مدل سرور مجازی نیز در نهایت چنین چیزی رخ می دهد و شما و دیگر افرادی که در این سرور فیزیکی به شما سرور مجازی اجاره داده شده، پهنای باند مشترکی دارید.

چرا سرور مجازی را انتخاب می کنید؟

 • * ) شما یک بیزینس پلان برای توسعه کسب و کار خود در آینده دارید.
 • * ) بودجه بیشتری دارید و می خواهید در کسب و کار آنلاین سرمایه گذاری کنید.
 • * ) در آینده به دنبال ترافیک بالایی برای وب سایت خود هستید.

فایده ها:

 • * ) در مدل سرور مجازی شما دسترسی به root  خواهید داشت.
 • * ) افزایش رم و پهنای باند به سادگی در آینده قابل انجام است.
 • * ) در اثر ترافیک سایت دیگر، سایت شما داون نمی شود.
 • * ) پایداری و سرعت بیشتری نسبت به هاستینگ خواهید داشت.

نواقص:

 • * ) گران تر هستند.
 • * ) نیاز به دانش فنی بیشتری برای راه اندازی دارند.

 

 

مقایسه دقیق تر هاست اشتراکی و سرور مجازی:

امنیت و پرفرمنس:

در هر دو مدل هاستینگ و سرور مجازی امنیت و پرفرمنس قابل قبول هست ولی خب چند نکته را باید در نظر داشت.

۱)در مدل هاستینگ، اگر سایت دیگری که برای مشتری دیگری هست دچار خطا  و اروری باشد سایت شما هم از دسترس خارج می شود که خب در مدل سرور مجازی اینگونه نیست.

۲)در مدل هاستینگ، اگر سایت دیگر فضای ذخیره سازی فایل سنگینی داشته باشد(فایل شیرینگ داشته باشد) عملا پهنای باند بسیاری را خواهد گرفت و سایت شما دچار کندی سرعت می شود.

۳)در مدل سرور مجازی شما نیاز به یک فرد خبره و متخصص شبکه دارید تا بتواند موارد امنیتی را برایتان پیگیری کنید و شاید این فرد را می بایست تا پایان راه همراه خود داشته باشید و در عوض از امنیت و پرفرمنس بالا راضی خواهید شد!

کنترل:

اگر می خواهید آپشن های زیادی برای تغیرات در سایت خود داشته باشید، قطعا نیاز به سرور مجازی دارید، چرا که در هاستینگ شما دسترسی به root  نخواهید داشت و بسیاری از محدودیت ها را در استفاده از سرویس خود خواهید داشت، منتها در سرور مجازی شما یک سیستم عامل را در اختیار دارید و کنترل کامل را بر جزییات این سیستم عامل دارید.

مدیریت سرور:

خب در این مورد باید گفت که هاستینگ قوی تر از سرور مجازی است! چرا که شما در هاستینگ ها معمولا از کنترل پنلهایی مانند cpanel  و یا directadmin استفاده می کنید که این پنل های مدیریت سرور معمولا تمامی موارد مورد نیاز برای کنترل هاست و دسترسی های مدیریتی را در اختیارتان قرار می دهند که خب در سرور مجازی چنین ابزاری در اختیار ندارید و برای هر کدام از ماژولهای ارائه شده در کنترل پنلها می بایست از نیروی برنامه نویس و متخصص شبکه خود درخواست پیاده سازی داشته باشید.

قابلیت اسکیل و رشد:

در بحث رشد و افزایش منابع مورد استفاده باز سرور مجازی جلو تر می باشد چرا که برای اینکار خیلی سریع و راحت می توانید منابع خود را افزایش دهید، هر چند که اینکار نیز در مدل هاستینگ نیز برقرار می باشد ولی نکته اینجاست که در مدل هاستینگ شما در نهایت پهنای باند مشترک با دیگر وب سایتهای هاست شده دارید و این را نمی توانید مدیریت کنید!

قیمت:

در این مورد هاستینگ دست برنده را دارد چرا که به نسبت سرور مجازی بسیار ارزان تر می باشد.

آیا مدلهای دیگری به جز هاستینگ و سرور مجازی وجود دارد؟


بله، مدلهای دیگر و قوی تری برای سازمان ها و شرکتهای چند ملیتی و بزرگ استفاده از سرورهای اختصاصی و یا حتی دیتاسنترهای اختصاصی می باشد. البته که مدل ابری نیز تکنولوژی بسیار مفید و از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد و خصوصیات خاص خودش را برای شرکتهای بزرگ و سازمان هایی با دسترسی های بالا دارد که در آینده در این مورد نیز بحث خواهد شد.

 

جاواهاستینگ دقیقا کدام مدل از اشتراک و اجاره فضای اینترنتی است؟

خب پاسخ کمی دشوار هست!

چرا که نام هاستینگ همانطور که در بالا اشاره شد به فضای مشترک بر روی یک سیستم عامل می باشد. و در حقیقت یک مدل ارزان اما با پرفرمنس پایین در مدل اجاره فضای اینترنتی بود.

اما ما در جاواهاستینگ در حقیقت سرور مجازی را برای برنامه نویسان جاوا کانفیگ کرده و با استفاده از یک کنترل پنل کاملا منحصر به فرد و ابداعی با نام به‌پنل(behpanel) ترکیبی از ویژگی های سرور مجازی را با مدل هاستینگ در اختیار مشتریان قرار می دهیم.

بگذارید کمی شفاف تر و مصداقی تر صحبت کنیم.

در مدل هاستینگ شما دو نکته قوت داشتید که برای همه جالب هست!

۱)قیمت پایین.

۲)مدیریت سرور از طریق پنل مدیریت سرور.

در مدل سرور مجازی نیز سه نکته قوت داشتید که برای همه جالب هست!

۱)کارایی بالا.

۲)پهنای باند منحصر به فرد.

۳)توانایی اسکیل شدن و افزایش منابع.

خب ما در جاواهاستینگ این ۲ ویژگی مفید از هاستینگ و ۳ ویژگی مفید از سرور مجازی را در کنار هم آورده ایم!

ینی شما در جاواهاستینگ یک پنل مدیریت هاست بر روی یک سرور مجازی دارید! به علاوه مباحث امنیتی نیز توسط پشتیبانی جاواهاستینگ پیگیری می شود.

از طرفی اسکیل شدن منابع و پهنای باند اختصاصی دقیقا مانند سرور مجازی می باشد و عملا ما در جاواهاستینگ به مشتریان یک سرور مجازی به همراه یک پنل مدیریت سرور اختصاصی جاوا ارائه می کنیم.

به این روش مشتریان هم منابع کامل و کافی را در فضای اجاره شده خود دارند که برای اپلیکیشن های جاوا این مهم بسیار حیاتی است و هم یک کنترل پنل کامل مدیریت سرور را دارند که بتوانند با چند کلیک و بدون داشتن دانش برنامه نویسی سرور خود را مدیریت کنند.


ارسال نظر:
می گوید:

«»

زمان ثبت نظر: ۲۳ فروردین ۱۴۰۰، ساعت ۲۳:۲۸:۵۹